„Od listka figowego do sukni ślubnej" tak brzmiał tytuł prezentacji multimedialnej opowiadającej o historii mody, którą 21 października przedstawiła nam Pani Małgorzata Brus. Uczniowie klas drugich liceum w ramach lekcji edukacji medialnej odbyli podróż od czasów, kiedy ubrania nie były najważniejsze, bo ludzie nie nosili ich wcale, do dni obecnych, w których jak wszystkim wiadomo, moda jest bardzo istotnym elementem naszego życia i współczesnej kultury. Na początku spotkania Pani Brus krótko opowiedziała na czym polega wykonywany przez nią zawód – kostiumografa filmowego. Przytoczyła kilka znanych sztuk oraz filmów, do których kostiumy opracowywała, dorzucając zabawne anegdoty.
Nasz gość brał udział w realizacji wielu znanych polskich filmów jak np.: „C.K.Dezerterzy", „ Awantura o Basię", „Panna z mokrą głową" , czy „Uprowadzenie Agaty" . Zrozumieliśmy, że praca kostiumografa jest bardzo ważna i ma bezpośredni wpływ na grę aktorów - a tym samym na efekt końcowy filmu.
Następnie wyświetlona została prezentacja, z której dowiedzieliśmy się, jakie stroje nosili nasi przodkowie: ludzie z czasów prehistorycznych, starożytni Grecy, średniowieczna arystokracja, damy dworów francuskich, artyści z XIX wieku, ( jak np. poeta Adam Mickiewicz) oraz zapoznaliśmy się z modą okresu międzywojennego i czasów współczesnych. Przedstawiane i omawiane fotografie w ciekawy sposób obrazowały każdą epokę. Opisywały stroje i pokazywały z czego składał się ubiór kobiety, mężczyzny oraz dziecka. Prowadząca przytaczała różne ciekawostki historyczne, które mówiły o życiu codziennym naszych przodków. Zwróciła również uwagę na sytuację kobiet, dla których ubiór nie zawsze był przyjemnością. Moda wytyczała pewne normy, a kobiety musiały się do nich przystosować. Ciężkie suknie, gorsety oraz olbrzymie peruki były męczące i przysparzały wielu problemów, np. noszenie gorsetów nie było wygodne oraz mogło powodować uciskanie kości (a nawet ich deformację), trudności w oddychaniu. Historia mody pokazała również jak stopniowo zmieniały się stroje , ich charakter i towarzyszące elementy ubioru : takie jak peruki, wachlarze, rękawiczki, parasolki.
Chciałybyśmy raz jeszcze podziękować Pani Małgorzacie Brus za wspaniałą podróż po świecie mody, zaangażowanie i profesjonalizm oraz poświęcenie nam swego czasu.
W imieniu wszystkich uczniów oraz nauczycieli serdecznie dziękujemy – Ewa Kieliszczyk i Ewelina Dębowska z klasy 2C