^Powrót na górę

Gimnazjum Nr 122 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. gen. Charlesa de Gaulle’a

Historia

NASZE POCZĄTKI


05. 03. 1999 r - Rada Gminy Warszawa Białołęka przyjmuje Uchwałę nr VI/71/99 w sprawie założenia Gimnazjum Gminy Warszawa Białołęka Nr 2 w Warszawie przy ul Porajów 3
Zostaje podpisany AKT ZAŁOŻYCIELSKI naszej szkoły.
28. 05. 1999 r. - Uchwałą nr X/135/99 Gminy Warszawa Białołęka nadano STATUT Gimnazjum Gminy Warszawa Białołęka Nr 2
15. 08. 1999 r. - Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej
01. 09. 1999 r. - Uroczysta inauguracja roku szkolnego i pracy naszego Gimnazjum
10. 2000 r. - Nawiązano współpracę z Ambasadą Francji
2001 r. - Nawiązano współpracę i przyjęto nas do Towarzystwa Szkół Twórczych
30. 11. 2001 r. - Uchwałą nr XLIX Rada Gminy Warszawa Białąłęka nadano naszemu Gimnazjum IMIĘ GEN. CHARLESA DE GAULLE'A

 

 


Od 1 września 2005 roku razem ze CV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta tworzymy Zespół Szkół Nr 106 i pracujemy w nowoczesnym budynku nagradzanym prestiżowymi nagrodami krajowymi i zagranicznymi za kształt i rozwiązania architektoniczne.
 

 

NASI DYREKTORZY

 

Pierwszym dyrektorem Gimnazjum w 1999 roku została wybrana pani Alicja Małecka Mierzwa. Swoja funkcję pełniła przez dwie kadencje.
Od 1.09.2009 roku na funkcję dyrektora została wybrana pani Elżbieta Gęsina.

 

LUBIMY RAZEM ŚWIĘTOWAĆ

 

Nasz kalendarz szkolnych uroczystości jest bardzo bogaty.
Jak w każdej szkole uroczyście świętujemy:
- rozpoczęcie każdego roku szkolnego
- Dzień Edukacji Narodowej
- przyjęcie pierwszoklasistów do naszego grona
- Święto Niepodległości
- Dzień Patrona 
- Mikołajki
- wigilie klasowe i szkolną, na którą przygotowujemy jasełka
- Walentyki
- Dzień Wiosny
- kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja
- Dzień Sportu
- pożegnanie absolwentów
- zakończenie roku szkolnego 

 

 


To nie są wszystkie nasze uroczystości.
Wiele serca wkładamy w przygotowanie tych świąt, w których biorą udział uczniowie wszystkich klas. Jest to sprawdzian naszej mobilizacji, zaangażowania, umiejętności pracy w grupie, ale też okazja pokazania swoich umiejętności, talentów artystycznych jak również organizatorskich.
Do tych świąt należą:
- Dzień Językowy – kiedy wszyscy uczniowie mogą wykazać się wiedzą o krajach, w których mówi się językiem nauczanym w naszym Gimnazjum. Jest to też okazja do zdobycia nowych informacji, sprawdzenia swojej sprawności językowej.
- Dzień Talentów – dający możliwość zaprezentowania swoich pasji i dociekań naukowych, popisania się umiejętnościami i talentem.
- Dzień Nauki – obchodzony 14 marca w Światowy Dzień Liczby π, kiedy mierzymy się z zagadkami i zadaniami z przedmiotów ścisłych. 
- Karnawał Wenecki – tak nazwaliśmy dzień, w którym łączymy zabawy związane z Dniem Zakochanych (Walentynkami) i zakończeniem karnawału. Tego dnia każda klasa prezentuje przygotowane na określony wcześniej temat scenki, które ocena nauczycielskie jury.
W naszym kalendarzu są też uroczystości, które tradycyjnie przygotowujemy dla mieszkańców naszej dzielnicy, takie jak:
- Dzień Papieski – przygotowywany corocznie od października 2005 roku. 
- Święto Niepodległości
- Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik zorganizowaliśmy wystawę przybliżającą zwiedzającym prawa fizyki.

 

 

INNE DZIAŁANIA DLA ŚRODOWISKA

 

Corocznie bierzemy udział w akcji Sprzątania Świata i Dniu Ziemi.

 

Nasi uczniowie systematycznie odwiedzają Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Mehoffera z przygotowanymi programami artystycznymi. Corocznie zbieramy dary dla Domu Dziecka przy ul. Klasyków, Domu Małego Dziecka przy ul. Nowogrodzkiej, oraz dla schronisk dla zwierząt. Przez kilka lat pomagaliśmy zbierać żywność w centrach handlowych dla Banku Żywności, przygotowywaliśmy paczki dla rodzin będących pod opieką Ośrodka Bezpośredniej Pomocy Głodującym, uczestniczymy w akcji Góra Grosza.
 

 

Przygotowaliśmy wzruszający koncert dla kombatantów II wojny światowej zamieszkałych lub walczących na terenie naszej dzielnicy.

 

W 2005 roku byliśmy współorganizatorami wojewódzkich obchodów Dnia Nauczyciela

 

 


Od 2007 roku uczestniczymy jako jedno z zaledwie kilku Gimnazjów w Pikniku Naukowym Polskiego Radia. Nasi uczniowie prezentują, jak się uczymy przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, wyjaśniają w sposób prosty, połączony z zabawą, skomplikowane zagadnienia nauki.

 


NASI NAUCZYCIELE DLA NAS I DLA INNYCH

 

 

 

Do naszej szkoły zapraszamy uczniów innych szkół na wspólne zajęcia, np. uczniów szkół podstawowych na zajęcia z matematyki

 

Nauczyciele naszego Gimnazjum byli organizatorami konferencji dla nauczycieli z terenu Warszawy a nawet województwa. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami na tematy:
- Wychowanie w klasie szkolnej oparte na wzajemnym wspomaganiu.
- Uczeń zdolny w gimnazjum publicznym – teoria a rzeczywistość.
- Praca z uczniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Matematyki i MCDN zorganizowali konferencję: Rozwijanie twórczego myślenia na lekcjach matematyki.
Prowadzili warsztaty i otwarte lekcje matematyki dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

 

Stworzyli autorskie programy nauczania: języka polskiego, języka angielskiego, języka francuskiego, matematyki i wychowania fizycznego.
Są też autorami podręczników do matematyki i języka polskiego.
 

 

NASI GOSCIE

 

W naszym Gimnazjum przyjmowaliśmy wielu gości. 
Były u nas osoby piastujące najwyższe stanowiska w województwie, m. in. Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty, dyrektor Biura Edukacji, dyrektorzy departamentów MEN.

 

Wielokrotnie odwiedzali nas pracownicy Ambasady Francji uczestnicząc w szkolnych uroczystościach, towarzysząc w ważnych dla nas wydarzeniach.
Przyjmowaliśmy delegacje z zaprzyjaźnionego z naszą dzielnicą francuskiego Nimes, a także delegacje z Niemiec, Szwecji, Norwegii. 
W czasie Dni Frankofonii naszą szkołę odwiedzają ambasadorowie i pracownicy placówek z krajów, w których język francuski jest ważnym językiem porozumiewania się. W roku 2007 byli to przedstawiciele: Francji, Grecji, Kanady, Republiki Demokratycznej Konga, Libanu, Maroka, Mołdawii, Rumunii, Kambodży i Tunezji. W konkursach i koncertach organizowanych z tej okazji uczestniczą uczniowie warszawskich szkół będących w programie językowym Ambasady Francji. 

 


 

 

 

 

 
Naszym gościem był również Ambasador Republiki Korei – kraju z którym CV LO nawiązało współpracę i wymianę młodzieży.

 


TO, CO LUBUMY NAJBARDZIEJ: 
WYCIECZKI, ZIELONE SZKOŁY, OBOZY JĘZYKOWE I NAUKOWE

 

Uczymy się nie tylko w czasie lekcji czy przygotowując szkolne uroczystości. Pogłębiamy nasze wiadomości w czasie licznych wycieczek, wyjazdów na Zielone Szkoły , obozy naukowe i językowe.
Uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w obozach naukowych organizowanych przez TST w Unieściu.
Od kilku lat uczniowie klas dwujęzycznych uczestniczą w obozach językowych w Wielkiej Brytanii (w Londynie) i we Francji (w Paryżu i na Lazurowym Wybrzeżu).
 

 

 


 

 

Corocznie uczniowie wyjeżdżają na Zielone Szkoły. Poznawaliśmy historię, tradycje i środowisko przyrodnicze: Sudetów (Karpacz ), Tatr (Biały Dunajec, Kościelisko), Beskidu Sądeckiego (Muszyna, Rytro, Piwniczna), Gór Świętokrzyskich, Roztocza, Sowińskiego Parku Narodowego, Mierzei Wiślanej, Wybrzeża Gdańskiego, Pojezierza Mazurskiego.
Wyjeżdżamy na jedno i kilkudniowe wycieczki, aby poznać ważne i piękne miejsca naszego kraju i poza nim. Odwiedziliśmy: Kraków, Lublin, Toruń, Gdańsk, Kazimierz, Pułtusk, ale też Wilno, Brukselę, Pragę, Wiedeń, Berlin, Bukareszt.
Odwiedzamy muzea, teatry, galerie i sale koncertowe Warszawy. Poznajemy naszą dzielnicę i nasze miasto.
Tradycją jest integracyjny wyjazd uczniów klas pierwszych.
 

 

CO JESZCZE WARTO O NAS WIEDZIEĆ

 

 

 

Do 2007 roku wydawaliśmy regularnie szkolną gazetę pod nazwą Degolówka, na łamach której omawialiśmy najważniejsze problemy szkoły, prezentowaliśmy swoją twórczość. Obecnie, razem z uczniami CV Liceum, wydajemy Ucho van Gogha.
Bardzo prężnie działa Samorząd Uczniowski. Razem z Samorządem LO podejmuje wiele szkolnych inicjatyw.
Możemy korzystać z Czytelni Naukowej, która znajduje się w budynku naszej szkoły, a nasze uroczystości odbywają się w profesjonalnej sali teatralnej.
Mamy też szanse korzystać z zajęć prowadzonych przez wykładowców wyższych uczelni współpracujących z naszym Liceum Ogólnokształcącym.
W naszym Gimnazjum prowadzone są również niestandardowe zajęcia, np. Warsztaty Twórczego Myślenia. Uczestnicy warsztatów wyjechali na międzynarodowy konkurs Destianation Imagination w USA. Uzyskali tam bardzo wysoką ocenę .

 

Copyright © 2013. Gimnazjum Nr 122  Rights Reserved.